توراروپا نوروزي|مجري مستقيم تور اروپا|تور اروپا
تور اروپا ارزان , تور اسپانيا , تور آلمان , تور اتريش , تور ايتاليا -تور دور اروپا سفر به ده كشور

تاريخچه ي برج ايفل

 

برج

همه چيز در مورد برج ايفل – La Tour Eiffelهر هفت سال يك بار با استفاده از ۵۰ تن رنگ، ايفل را رنگ مي كنند. رنگ هايي كه به كار گرفته مي شود بسته به موقعيت متغير است، در حال حاضر رنگ ايفل تقريبا قهوه اي است.
برج ايفل كه در زبان فرانسه La Tour Eiffel ناميده مي شود، برجي فلزي است كه در فضاي يك سبز عمومي (Champ de Mars) در مجاورت رود سن (Seine) در پاريس بنا شده است. ايفل مرتفع ترين بناي پاريس، در زمره مشهورترين نمادهاي جهان است كه امروزه از مهمترين مراكز جذب توريست به شمار مي رود. نام ايفل در حقيقت برگرفته از نام گوستاو ايفل (Gustave Eiffel) طراح اين برج باشكوه است.
● اعداد و ارقام
برج ايفل با ۳۰۰ متر ارتفاع تقريبا معادل يك ساختمان ۷۰ طبقه مي باشد، با انضمام يك آنتن ۲۴ متري كه در بالاي آن قرار گرفته ارتفاع كلي برج به ۳۲۴ متر – يك ساختمان ۸۱ طبقه – مي رسد.
ايفل در سال ۱۸۸۹ به عنوان مرتفع ترين برج جهان بنا شد و اين عنوان را تا سال ۱۹۳۰ كه آسمانخراش كرايسلر (Chrysler) با ۳۱۹ متر ارتفاع در شهر نيويورك ساخته شد، حفظ كرد. امروزه ايفل، در كشور فرانسه پس از برج فرستنده Allouis Longwave با ۳۵۰ متر ارتفاع، در رده دوم قرار دارد، اما در شهر پاريس كماكان رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
در اين بنا ۷,۳۰۰ تن فلز به كار رفته و وزن كلي آن ۱۰,۱۰۰ تن مي باشد. تعداد پله هايي كه به نوك برج منتهي مي شود تقريبا پس از هر بار بازسازي تغيير كرده، در ابتدا ۱,۷۱۰ پله وجود داشت، در اوايل دهه ۱۹۸۰ پس از اولين بازسازي، تعداد آنها به ۱,۹۲۰ رسيد و امروز نيز ۱,۶۶۵ پله در ايفل به چشم مي خورد.
بسته به دماي محيط اطراف، نوك برج ممكن است بر اثر انبساط فلزات، در قسمتي از برج كه به سمت خورشيد است، تا هشت سانتي متر تغيير مكان داشته باشد.
به منظور حفاظت در مقابل زنگ زدگي هر هفت سال يك بار با استفاده از ۵۰ تن رنگ، ايفل را رنگ مي كنند. رنگ هايي كه به كار گرفته مي شود بسته به موقعيت متغير است، در حال حاضر رنگ ايفل تقريبا قهوه اي است.
● تاريخچه
اين بنا بين سالهاي ۱۸۸۷ تا ۱۸۸۹ به عنوان ورودي يك نمايشگاه بين المللي (Exposition Universelle) كه به مناسبت يكصدمين سالگرد انقلاب فرانسه برگزار مي شد، در مختصات جغرافيايي ۴۸°۵۱′۲۹″N و ۲°۱۷′۴۰″E ساخته شد. ايفل در روز ۳۱ ماه مارس سال ۱۸۸۹ افتتاح شد و از ۶ ماه مه همان سال در معرض بازديد عمومي قرار گرفت.
سيصد كارگر با استفاده از تعداد سه ميليون و پانصد ميخ پرچ، ۱۸,۰۳۸ قطعه فلز ساختماني را به هم متصل كردند. عمليات ساخت چنين بنايي بدون شك با خطرات بسياري همراه بود، زيرا بر خلاف آسمان خراش هاي عادي، اين برج روباز و بدون طبقات مياني بنا شده و عملا به جز دو طبقه كه در پايين آن قرار دارد، چيز ديگري به چشم نمي خورد.
به دليل دقت و احتياط فراواني كه در ساخت بنا به منظور حفظ جان كارگران به عمل آمد، ساخت اين برج عظيم تنها يك نفر تلفات داشت، آنهم در زمان نصب آسانسوري كه توسط شركت Otis، بزرگترين شركت سازنده آسانسور در جهان، انجام شد.
از ابتداي قرن بيستم، تاسال ۱۹۰۹ كه در مجاورت ضلع جنوبي ايفل يك مركز راديويي دائمي ساخته شد، از ايفل به عنوان فرستنده راديويي استفاده مي شد. از سال ۱۹۵۷ اين برج جهت ارسال راديو و تلويزيون FM استفاده مي شود.
ايفل دو رستوران به نام هاي Altitude ۹۵ در طبقه اول (۹۵ متر بالاتر از سطح دريا) و Jules Verne كه يك رستوران فرانسوي بسيار گران قيمت مجهز به آسانسور خصوصي است، قرار دارد.
● تصوير زمين از بالاي برج ايفل
  رخدادها
ـ در سال ۱۹۳۰ با اتمام آسمانخراش Chrysler در نيويورك، ايفل عنوان مرتفع ترين برج جهان را از دست داد.
بين سالهاي ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۴ تابلو هاي تبليغاتي شركت سيتروئن (Citroën)، به عنوان مرتفع ترين بيل بوردهاي جهان، زينت بحش سه وجه برج بودند.
ـ در سوم ژانويه سال ۱۹۵۶ قسمت بالاي برج طعمه حريق شد.
ـ در سال ۱۹۵۹ آنتن راديويي فعلي به بالاي برج افزوده گشت.
ـ در سال ۲۰۰۰ نورافكن هاي پر قدرت در برج نصب شد و از آن تاريخ تا كنون هر شب نمايشي از نورهاي رنگارنگ برج، برفراز آسمان شهر پاريس اجرا مي گردد.
ـ در ۲۸ نوامبر سال ۲۰۰۲ شمار بازديد كنندگان ايفل به ۲۰۰ ميليون نفر رسيد.
ـ در ساعت ۷:۲۰ بعدازظهر روز ۲۲ ژوئيه سال ۲۰۰۳، در اتاق تجهيزات فرستنده راديويي ايفل، آتش سوزي رخ داد و فرو نشاندن آتش ۴۵ دقيقه به طول انجاميد. خوشبختانه اين واقعه تلفات جاني به دنبال نداشت.
  ۷۲ نام
نام ۷۲ تن از دانشمندان و مهندسين فرانسوي كه در راه اندازي و ساخت اين پروژه همكاري داشته اند، بر روي برج حك شده است. روي اين حكاكي در اوايل قرن بيستم با رنگ پوشانده شد. در سال ۱۹۸۶ مجددا شركتي به نام (SNTE (d&#۰۳۹;Exploitation de la Tour Eiffel Société Nouvelle به بازسازي اين حكاكي پرداخت. شركت مذكور طي قراردادي با مقامات شهر پاريس مسئوليت اداره و نگهداري ايفل را عهده دار شده است.

امتیاز:
بازدید: 14
برچسب:
:
[ 1396/6/22  ] [ ۱۳ ] [ europe-nets1 ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 13
دیروز : 1
افراد آنلاین : 1
همه : 630
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب